POSTED BY Jarek Godzic | mar, 01, 2017 |

Przy dzisiejszej technologii wznoszenia budynków, rekuperacja staje się nieodłącznym elementem sprawnie działającej wentylacji. Śmiało możemy stwierdzić, że jest najskuteczniejszą formą wentylacji z możliwością odzysku ciepła i z jednoczesnym zapewnieniem w odpowiedni poziom – wilgotności powietrza

Zalety wentylacji nawiewno-wywiewnej

W domach z zastosowaną wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną zarówno w dzień, jak i w nocy, powietrze jest dostarczane zawsze świeże i czyste. W wentylowanych pomieszczeniach nieodczuwalny jest żaden dyskomfort wynikający z napływu powietrza o niskiej temperaturze w porównaniu z tradycyjną metodą wietrzenia domu, przy pomocy otwartych okien, zwłaszcza w czasie zimy lub jesieni.

Dlaczego warto stosować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła?

  • jedyna słuszna i działająca wentylacja w nowych domach,
  • nawiewa powietrze świeże i usuwa powietrze zużyte,
  • usuwa nadmiar wilgoci z pomieszczeń wywołujących rozwój grzybów i pleśni,
  • filtruje powietrza z zanieczyszczeń i pyłków wywołujących alergie,
  • uzdatnia poprzez usuwanie nadmiaru CO2 z powietrza,
  • znacząco obniża koszty ogrzewania poprzez zastosowany wymiennik ciepła,

 

Zasada działania centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła zwanej rekuperatorem

W przypadku wentylacji mechanicznej nawiewno wywiewnej, świeże i czyste powietrze napływa do poszczególnych pomieszczeń poprzez kratki lub anemostaty. Z kolei z tak zwanych brudnych pomieszczeń (kuchnia, łazienka, ubikacja) powietrze jest usuwane specjalnymi kanałami poprzez wymiennik krzyżowy, przeciwprądowy lub obrotowy na zewnątrz budynku.

 

Precyzyjna kontrola ilością wymienianego w domu powietrza

Wentylacja mechaniczna pozwala w pełni kontrolować nie tylko intensywność wentylacji, ale co najważniejsze uniezależnia ją od wszystkich warunków zewnętrznych. Dzięki wykorzystaniu wentylatorów w centrali wentylacyjnej można praktycznie dowolnie sterować ilością powietrza, które jest wymieniane w obiekcie. Dowolnie można zmniejszać szybkość wymiany powietrza, w sytuacji gdy w pomieszczeniu przebywa niewiele osób, jak i również intensyfikując wymianę powietrza, w sytuacji kiedy to w pomieszczeniu znajduje się bardzo dużo osób.

 

Odzysk ciepła lub, jak kto woli „oszczędności” poprzez wbudowany wymiennik w rekuperatorze

Wentylacja mechaniczna opiera się przede wszystkim na specjalnym rekuperatorze. Rekuperator w bardzo dużym stopniu wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji mieszkania lub domu, dzięki wykorzystaniu ciepła z powietrza wywiewanego do podgrzewania powietrza nawiewanego (poprzez zintegrowany w urządzeniu wymiennik). Poziom odzysku ciepła może wahać się od 50% do 90%. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ma jeszcze jeden duży atut, mowa o wbudowanych filtrach powietrza. To właśnie dzięki filtrom obecnie stosowanym F5 i F7 powietrze dostarczane do mieszkania jest zawsze świeże, czyste i co najważniejsze wolne od bardzo groźnych zanieczyszczeń pyłowych.

TAGS :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *